رئیس کل بانک مرکزی مطرح کرد
وصول مطالبات معوق، راهبرد جدی بانک مرکزی در اقتصاد مقاومتی/ چند توصیه به بانک‌ها برای جلوگیری از معوق شدن منابع

جلسه همفکری موضوعات اقتصاد مقاومتی و بررسی مشکلات بانک‌های خصوصی و دولتی با حضور رئیس کل بانک مرکزی برگزار شد.

خبرگزاری فارس: وصول مطالبات معوق، راهبرد جدی بانک مرکزی در اقتصاد مقاومتی/ چند توصیه به بانک‌ها برای جلوگیری از معوق شدن منابع

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، ولی‌اله سیف در جلسه‌ عصر روز گذشته که با حضور مدیران عامل بانک‌ها برگزار شد، با تاکید بر اهمیت مجموعه سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که در شرایط حساس کنونی توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده است، اظهارداشت: این اصول به بهترین شکل تدوین شده و همکاران ما تلاش می‌کنند، در کوتاه‌ترین زمان نحوه تحقق اهداف مورد نظر را بررسی و عملیاتی نمایند.

وی افزود: تشکیل کارگروه مسئول در نظام بانکی تحقق اهداف مورد نظر را سرعت می‌بخشد.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به ضرورت حفظ آرامش در بازار تصریح کرد: بزرگترین دستاورد ما در این دوره، ایجاد ثبات و آرامش در اقتصاد بوده و خوشبختانه انتقادات نسبت به گذشته منطقی‌‌تر شده و ما نیز سعی می‌کنیم این انتقادات را با انجام کارشناسی‌های لازم مورد توجه و استفاده قرار دهیم.

وی همچنین در مورد انتقادهای مطرح شده در رابطه با نرخ سود سپرده‌های بانکی عنوان داشت: توصیه من به بانک‌ها این است که اهتمام خود را بر ارتقاء خدمت‌رسانی به مشتریان متمرکز کنند. 

سیف از انتشار رتبه‌بندی بانک‌ها توسط پژوهشکده پولی و بانکی در آینده‌ای نزدیک خبر داد و بیان داشت: البته در ابتدا اساس رتبه‌بندی، موضوعاتی از قبیل میزان سرمایه و سود‌آوری بانک‌ها خواهد بود؛ بررسی‌ها عمیق‌تر شده و بانک‌ها بر اساس اصول اساسی‌تری مقایسه می‌شوند.

رئیس کل بانک مرکزی با مهم دانستن موضوع معوقات بانکی و توجه به وصول آنها افزود: مدیران نظام بانکی باید تمرکز بر وصول و کاهش مطالبات را وجهه اصلی همت خویش قرار داده و با یک برنامه‌ریزی دقیق و استفاده از همه امکانات نسبت به این امر بسیار مهم اهتمام ورزند.

به گفته وی خوشبختانه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی نیز در این زمینه حمایت خواهد کرد تا این معضل نظام بانکی هر چه زودتر به سرانجام مناسبی برسد.

سیف گفت: موضوع مطالبات معوق همواره از دغدغه‌های اصلی مدیران نظام بانکی بوده و قاعدتا باید با نگاهی حرفه‌ای در صدد یافتن بهترین راهکارها در جهت سرعت بخشیدن به وصول این گونه اقلام باشند و در این زمینه لازم است همکاریهای نزدیکتری بین تک تک بانک‌ها و کارگروه مسئول در بانک مرکزی ایجاد شود.

رئیس شورای پول و اعتبار با اشاره به نقش بانک مرکزی در وصول مطالبات معوق با بیان اینکه بانک مرکزی در این موضوع وارد عمل شده است، افزود: در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی این وظیفه برعهده بانک مرکزی قرارگرفت و البته ستاد مذکور حمایت‌های لازم را از بانک مرکزی و نظام بانکی کشور به عمل خواهد آورد اما در این راه بانک‌ها نیز باید با کارگروه مذکور در بانک مرکزی همکاری بیشتری داشته و با دراختیار قراردادن اطلاعات مورد نیاز سرعت عمل و چابکی بیشتری نشان دهند.

وی در ادامه با توصیه به مدیران عامل بانک‌ها، مواردی از قبیل ایجاد، افزایش و تقویت کنترل‌های داخلی و ایجاد واحد حسابرسی داخلی، توجه به شفافیت هر چه بیشتر، تکمیل اطلاعات درخواستی، رعایت تناسب در منابع و مصارف و عدم عدول از بخشنامه‌های بانک مرکزی را مورد تاکید جدی قرار داد.

رئیس شورای پول و اعتبار در خصوص وضعیت منابع صندوق‌های قرض الحسنه گفت: با توجه به اهمیت تسهیلات قرض الحسنه، از جمله ازدواج، مدیران بانک‌ها باید راهکارهایی را در جهت افزایش این منابع بیندیشند.

مدیران عامل بانک‌های دولتی و خصوصی نیز در ادامه جلسه با تقدیر از عملکرد ماه‌های اخیر بانک مرکزی در بازنگری و رفع ابهامات موجود در بخشنامه‌ها، مشکلات خود را به منظور بررسی و رسیدگی مطرح کردند.